דלקת השופכה

דלקת השופכה, כפי שניתן להבין משמה, היא דלקת בצינורית השופכה – הצינורית אשר מוציאה את השתן משלפוחית השתן אל מחוץ לגוף. צינורית השופכה מחברת בין פנים הגוף לחלקו החיצוני, ואצל גברים, היא מוליכה לא רק שתן, אלא גם את נוזל הזרע. זיהום בשופכה עלול ליצור דלקת, אשר יוצרת כאבים חזקים ותחושות לא נעימות, בלשון המעטה.

ממה נובעת דלקת השופכה?

דלקת בשופכה מגיעה כתוצאה מהיווצרות של פטריות, וירוסים או בקטריות בשופכה, כתוצאה ממחלות מין, כמו זיבה, כלמידיה, טריכומונאס וגינלי, מיקרופלסמה של אברי המין, הרפס וגינלי וכן הלאה, או כתוצאה מסיבות גופניות אחרות, כמו אלרגיה, היצרות של השופכה, טראומה גופנית כלשהי, כניסה של גוף זר אל השופכה, בעיות במערכת החיסונית, תסמונת רייטר וכן הלאה. כמחצית מן המקרים של דלקת בשופכה נגרמים כתוצאה מהידבקות במחלות מין זיהומיות, ולכן חשוב לדעת כי הדרך הנפוצה ביותר להידבק בדלקת בשופכה, היא על ידי קיום יחסי מין לא מוגנים.

תסמינים

אורתריטיס לעיתים מגיעה ללא תסמינים כלל, אך לרוב התסמינים ברורים ובלתי נעימים, כמו למשל כאב באזור השופכה, תחושה של צריבה בעת מתן שתן, לחץ על שלפוחית השתן, אשר גורם לצורך תכוף במתן שתן, הפרשות לבנות מאיבר המין, כאב בזמן קיום יחסים, ועוד. במקרים מסוימים, דלקת בשופכה עלולה להתפשט וליצור דלקת גם בשאר אזור אברי המין. האבחון של דלקת בשופכה נעשה אצל רופא אורולוג – לגברים, או אצל רופא נשים – לנשים. הרופא לוקח בדיקת תרבית מן ההפרשות באזור, ומבצע בדיקות דם ושתן, על מנת למצוא סיבות ספציפיות להיווצרות הדלקת, ולטפל בהן. אם מתגלה דלקת בשופכה, חשוב ליידע גם את בן או בת הזוג, על מנת שייבדקו גם הם. בנוסף, כאשר מגיעים לבדיקה אצל הרופא, חשוב לפרט את כל סיפור המקרה, על מנת לזהות גם מקרים של דלקת בשופכה ללא גורמים מזהמים, כמו למשל כתוצאה מטראומה וכדומה.

הטיפול

הטיפול בדלקת ניתן לרוב באופן מידי לאחר בדיקת הרופא, ללא המתנה לתוצאות של בדיקות הדם או השתן, אשר אורכות מספר ימים, בדרך כלל. מכיוון שבמרבית המקרים המטופל סובל בינתיים, ניתנת לו על ידי הרופא תרופה אנטיביוטית – זאת מכיוון שכאמור, מרבית המקרים של דלקת בשופכה נובעים כתוצאה מזיהום חיידקי כלשהו. אם התרופות אינן מועילות, או אם בדיקות הדם מראות על גורמים אחרים לדלקת, יתאים הרופא למטופל תרופות שמתאימות למצבו.

Save