זיבה

זיבה הינה מחלת מין המופיעה הן אצל גברים ונשים, כאשר היא נפוצה יותר אצל נשים.

אופן ההידבקות

מחלת הגונוריאה, הינה מחלת מין אשר התסמינים שלה מופיעים בעיקר באזור איברי המין. כמו מחלות מין רבות מחת הזיבה נגרמת כתוצאה מהידבקות בעת קיום יחסי מין. כאשר הסימפטומים למחלה הינם רבים כאשר במקרים רבים קיומם, או אפילו הקיום של חלק מהם מביא לבדיקות שונות המביאות לזיהוי המחלה.

תסמינים של זיבה

התסמינים אצל גברים ונשים הינם שונים, אצל גברים ניתן יהיה להבחין בהפרשות מוגלתיות מאיבר המין בצבעי הלבן, ירוק או צהוב. כאב או צריבה בעת מתן שתן, אצל גברים ערלים תהיה רגישות ונפיחות באזור הערלה. וניתן לעיתים נדירות אף להבחין בכאבים ורגישות באשכים ובבלוטת הערמונית. אצל נשים תופעות הלוואי של המחלה הינן הפרשה מוגלתית סמיכה מהנרתיק בגווני הירוק, צהוב או לבן, כאב או צריבה בעת מתן שתן, כאבים בבטן התחתונה, לעיתים ניתן יהיה להבחין בדימום ווסתי מוגבר או בדימום מהנרתיק בין מחזור למחזור.

יש גם תופעות משותפות אשר יופיעו אצל לגברים ונשים כאחד. כגון זיהום בחלחולת, כאב גרון המדמה דלקת גרון או דלקת עיניים הנראית כמין דלקת עיניים קשה. עם תופעות כמו נפיחות, מוגלה, הפרשות ועוד. תופעה דומה לזו של דלקת עיניים ניתן יהיה לזהות אצל תינוקות הנדבקים במחלת הזיבה במהלך הלידה אצלם עשויים להתפתח תסמינים של דלקת עיניים עד שבועיים לאחר הלידה. כאשר התסמינים מלווים באדמימות כמו כן, נפיחות באזור העיניים, וכן הפרשות מוגלתיות, חשוב מאוד לטפל במחלת הזיבה אצל תינוקות, משום שהסיכון שבשלב כל שהוא קיימים מיקרים בהם נוצר עיוורון אצל התינוק.

דרכי הטיפול

האנטיביוטיקה המוכרת היא זו שיכולה להתגבר גם על מחלת הגונוריאה. האנטיביוטיקה תינתן על ידי הרופא כאשר נטילתה במינון המומלץ על ידי הרופא המטפל יכולה למגר אותה לחלוטין, ניתן אף לטפל במחלה הזיבה גם במהלך ההיריון על ידי נטילת אנטיביוטיקה, כך ניתן למנוע מהעובר להידבק ממנה במהלך ההיריון או תוך כדי הלידה במעבר בנרתיק.

מחלה. תסמינים ורפואה

ככלל מחלת הגונוריאה הינה מחלת מין הקיימת אצל גברים כמו אצל נשים ויש מיקירים בהם היא קיימת אצל תינוקות שנדבקו מאימותיהם במהלך ההיריון, או הלידה. המחלה הינה מחלה שניתן להתגבר  עליה בעזרת אנטיביוטיקה אשר ניתן ליטול אותה בכל מצב. האנטיביוטיקה יכולה למגר אותה לחלוטין. זאת אף משום שחיידקיה לא פיתחו עמידות מול האנטיביוטיקה.