כלמידיה

כלמידיה, הינו חיידק המועבר בעת קיום יחסי מין. החיידק יכול לגרום לזיהומים ברחם, ואברי הרבייה הנשיים. גברים הנדבקים בחיידק, עלולים לפתח צרבות במתן שתן, ובעיות באיבר המין. כדי לטפל במחלה יש צורך במתן אנטיביוטיקה. ניתן כיום לבצע אבחון מוקדם על מנת לגלות נשאים של החיידק.

אילו מחלות יכולות להיווצר כתוצאה מכלמידיה?

החיידק המועבר יכול לגרום לסיבוכים שונים. ישנם סוגי סיבוכים המאפיינים את הנשים הנשאיות, וישנם סוגי סיבוכים המאפיינים את הגברים הנשאים. אילו סוגי סיבוכים מאפיינים את הנשים הנושאות את החיידק? החיידק יכול לגרום לבעיות בפיריון, ואף להגיע למצב בו הגוף לא יכול להיכנס להריון. ייתכן שלמרות החיידק האשה תצליח להיכנס להריון, אך יהיה זה הריון מחוץ לרחם. גם אצל גברים המחלה יכולה לגרום לעקרות, ובעיות שונות באיבר המין. גם גברים יכולים להגיע למצב של עקרות בגלל המחלה.

מתי כדאי לבדוק האם אני נשא?

לפעמים אפשר לשאת את החיידק, אך לא לפתח סימפטומים. אם הגוף מראה סימפטומים, יהיה זה לאחר 20 ימים בהם החיידק דגר בגוף. אמנם, סימני המחלה יכולים להופיע גם מסיבות אחרות, אולם כאשר נשללו הסיבות האחרות הגורמות לסימני המחלה להופיע, מומלץ לבדוק האם הגוף נושא את חיידק הכלמידיה. ככל שהחיידק נמצא יותר זמן בגוף, הסימפטומים של המחלה עלולים והחמיר, ולגרום בסופו של דבר לעקרות, לכן מומלץ לבדוק ולטפל במחלה כמה שיותר מוקדם. במצב של עקרות, מומלץ לבדוק האם הסיבה לעקרות היא שהגוף נושא את החיידק כלמידיה.

אילו בדיקות ניתן לבצע כדי לגלות את החיידק?

ישנן בדיקות מיוחדות לגילוי כלמידיה. אחת מהבדיקות, היא בדיקת PCR, המבצעת על ידי איסוף שתן. בנוסף, ישנן בדיקות דם מיוחדות, ודגימה של ההפרשות. כאשר תוצאות הבדיקות מראות שבגוף יש את החיידק, מומלץ שכל מי שקיימו יחסי מין עם הנשא יטופלו באנטיביוטיקה לצורך מניעת התפשטות החיידק. בדיקות אלו אינן פולשניות, וימנעו מצבים לא נעימים שיכולים להיווצר בגוף כתוצאה מנשיאת החיידק.

כיצד מטפלים בכלמידיה?

החיידק אינו חולף מעצמו. כדי לטפל בחיידק, יש לתת טיפול אנטיביוטי באופן מיידי. לא צריך רופאים מיוחדים. אפשר להסתפק בהוצאת מרשם אנטיביוטיקה על ידי רופא המשפחה. חשוב להתמיד בלקיחת האנטיביוטיקה, עד תום הכדורים בחפיסה, על מנת לא להידבק שוב במחלה. דרך מסויימת בה ניתן למנוע את העברת המחלה, היא שימוש בקונדום. שאר אמצעי המניעה לא יכולים למנוע את העברת המחלה.