צהבת

צהבת הינה מחלה הנובעת מפיגמנט צהוב המכונה בילירובין השוקע ברקמות, כאשר קיימת בעיה בפינוי מהגוף.

כשהכול טבעי

הבילירובין הנו פיגמנט הנוצר כתוצאה מפירוק ההמוגלובין והמיוגלובין בדם, כאשר במצב בריא הגוף מפרק ומפנה את הבילירובין מהגוף. כאשר נוצרת כמות גדולה מידי של בילירובין בגוף או כאשר קיימת בעיה בפינוי של הבילירובין אז ניתן לראות את הגוון הצהב בעור הגוף ובעיניים המעיד על קיום המחלה אותה  מגדירים צהבת. יש שתי סוגי מחלות כבד הנקראות כך. האחת הינה צהבת ילודים והשנייה הינה צהבת כבד.

צהבת יילודים

פיגמנט זה אצל ילודים נוצרת כאשר הכבד הצעיר של התינוק לא מצליח לעמוד בקצב של פינוי הבילירובין מהגוף, בימים הראשונים של התינוק מתפרק ההמוגלובין כולו ומוחלף, זאת משום שחלק מההמוגלובין מדמה של האם קיים אצל התינוק כתוצאה מההעברה במהלך ההיריון, לאחר הלידה גופו של התינוק אמור להתפטר משאריות ההמוגלובין הללו כאשר הפירוק המואץ והבילירובין העודף בגוף לא תמיד קיים בהתאמה ליכולותיו של הכבד לפירוקו ולסילוקו מהגוף הקטן, כך נוצרת צהבת היילודים שבדרך כלל חולפת מאליה ללא צורך בהתערבויות, כאשר במקרים נדירים יש צורך בהתערבות רפואית.

דלקת כבד

דלקת כבד אצל בוגרים קיימת בשני אפשרויות האחת הינה דלקת נגיפית הנגרמת כתוצאה מחיידק התוקף את הכבד ויש את הדלקת החסימתית הנוצרת מחסימה בתוך הכבד של חלק מהצינורות. הדלקת נגרמת מסיבות שונות ביניהן ניתן לראות תופעות כגון תורשה, או צריכת אלכוהול. תקיפה של נגיף או תסמינים של גידולים באזור הכבד. יש מיקרים בהם הדלקת הינה מחלה אוטואימונית אז דרכי הטיפול הינם מורכבים בהרבה.

תסמינים

תסמיני הצהבת הינם עייפות, חולשה, אובדן תיאבון. לעיתים ניתן לאבחן בגוון של שתן כהה, יש מיקרים בהם מופיעים כאבי בטן, הקאות, חום. לעיתים נדירות דלקת חמורה בכבד יכולה להביא פגיעה מוחית, פגיעה באישיות, ביכולות המנטליות עד כדי אובדן הכרה. יש תופעות שיופיע רק כאשר קיימת כבר התופעה של שחמת הכבד אז המצב הינו סבוך יותר ולעיתים הדרך היחידה לטפל תהיה רק על ידי השתלת כבד.

דרכי הטיפול

הטיפול בצהבת הוא על ידי תרופות נוגדות דלקת, כאשר חלקן ממגרות את המחלה וברוב  המקרים הינן מרדימות את המחלה למשך שנים ארוכות. במקרים בהם קיימת הדרדרות של מחלה זו והיא יכולה לפגוע בכבד ברמה כזו העשויה לפגוע בתפקודו של הכבד באופן מוחלט עד כדי הופעה של שחמת הכבד אז יהיה צורך להגיע להשתלת כבד. ככלל מחלה זו הינה מחלה המצריכה מנוחה רבה יחד עם מתן תרופות מתאימות. ובמהלך החיים לוודא על ידי בדיקות תפקודי כבד את מצבה של הדלקת.

Save