ציפורן חודרנית

מהם הגורמים לציפורן חודרנית ובאילו שיטות ניתן לטפל בה

ציפורן חודרנית נחשבת לתופעה שכיחה ומוכרת, היכולה להתרחש במידה שווה אצל גברים ונשים בכל גיל, והיא נפוצה בעיקר בכפות הרגליים. יש דרגות שונות לציפורן חודרנית, אך ללא ספק מדובר באחת התופעות הכואבות, אשר ללא טיפול מתאים יכולה להתפתח למצב מורכב ומסובך יותר לטיפול.

מה גורם לציפורן חודרנית?

ציפורן חודרנית זה מצב בו הציפורן צומחת אל תוך העור. זה יכול להתרחש כתוצאה מגזיזה לא נכונה של ציפורני הידיים והרגליים, ממכה או פגיעה באזור הציפורן וגם כתוצאה מפטרת לא מטופלת. בכל המקרים הללו, הציפורן חודרת לעור ומכיוון שהיא ממשיכה לצמוח היא גורמת לכאבים ואף חושפת את האזור לסיבוכים כמו זיהום ודלקות.

בשלבים הראשונים של חדירת הציפורן, לא תמיד חשים כאב ולכן קל לפספס את השלבים הראשונים של התפתחות ציפורן חודרנית. עם זאת, ברגע שנחשפים למצב, חשוב ללכת לקבל טיפול.

התשובה: טיפול מוקדם

הטיפול בציפורן חודרנית מותאם לדרגת המצב. במקרים הקלים מספיק לעבור טיפול פדיקור רפואי מקצועי, ואם מדובר במצב החוזר על עצמו במשך תקופה או באופן קבוע, כדאי לבקר בתדירות גבוהה אצל פדיקוריסט מומחה, כדי למנוע את המקרה הבא. גם שמירה על היגיינה חשובה מאד.

למרות שפדיקור רפואי יכול להיות המענה המתאים במקרים רבים של ציפורן חודרנית, ובמיוחד בשלבים הראשונים שלה, טיפול זה אינו מתאים לכולם. אנשים בעלי סף נמוך לכאבים עלולים לראות בפדיקור כהליך בלתי נסבל, והם יעדיפו שיטות טיפול אחרות.

טיפול מוקדם חשוב בכל מצב של ציפורן חודרנית, אך יש לו חשיבות רבה בקרב חולי סוכרת, אצלם עלול המצב להידרדר במהירות. אזור הגפיים רגיש מאד אצל חולי סוכרת, ובדרך כלל האיבר הראשון שנפגע כתוצאה מהמחלה אלו הרגליים. בשלבים הראשונים החולה יכול לסבול מחוסר תחושה חלקית, ולכן לא תמיד מאתרים את צמיחתה של ציפורן חודרנית. בהמשך, עלולה להתפתח דלקת והחולה יסבול מכאבים חזקים וייתכנו גם סיבוכים אחרים.

ציפורן חודרנית היא רק אחד הסיבוכים של מחלת סוכרת, אך כאשר המחלה מאובחנת, חשוב להיות מטופלים ולהגיע לביקורות באופן קבוע, גם כדי לטפל בסיבוכי המחלה וגם כדי למנוע את הופעתם או לדחות אותם ככל שאפשר. כשמדובר בציפורן חודרנית, מרכזים לטיפול בסוכרת כמו המרכז הוסקולרי, מנחים את המטופלים להיות ערניים ולהגיע לטיפול מוקדם ככל האפשר.

כאשר פדיקור אינו מספיק להוצאת הציפורן, ניתן לטפל בלייזר. הלייזר מאפשר להרחיק את העור מן הציפורן וכך ניתן לחתוך אותה בדיוק רב ולמנוע את הישנות התופעה. במקרים חמורים, הטיפול היחידי הוא הוצאת הציפורן בהליך כירורגי.

חולי סוכרת יכולים לקבל מענה טיפולי במרכז הוסקולרי ברעננה. שם צוות המומחים של המרכז, יוכל לאבחן את דרגת החומרה ולהתאים את הטיפול הטוב ביותר, כדי למנוע הדרדרות וסיבוכים לא רצויים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *