ביופידבק

שיטת הביופידבק, מאפשרת למכשירים טכנולוגיים, למדוד שינויים מסוימים בגוף האדם, ואף לשלוט עליהם. באמצעות שיטת ביופידבק, ניתן לסייע לבעיות קשב וריכוז, ואף לאוטיזם. נתונים אלו, מוצגים במהלך הטיפול על המסך. טיפול זה, דורשת עבודה ותרגול מצד המטופל, על מנת להגיע לתוצאות הרצויות. שיטה זו מטפלת במגוון רחב של בעיות. אין פיתרון קסם בשיטה, אלא עבודה קשה של המטפל, ושל המטופל. הטיפול בשיטה זו מסובסד על ידי קופות החולים. לעיתים, יפנו רופאים או אנשי מקצוע כמו עובדים סוציאלים את המטופלים שלהם לטיפול בשיטה זו.

כיצד מתבצע הטיפול?

לפני הטיפול, נערך למטופל אבחון בהתאם לבעייה של המטופל. במהלך הטיפול, נראים על המסך נתונים שונים. תפקיד המטפל, הוא להנחות את המטופל, ובאמצעות הנתונים המוצגים להדריך אותו לרכוש הרגלים נכונים. במהלך הטיפול, לומדים כיצד להשיג שליטה על מצבים מסויימים. ולכן, טיפול זה מתאים למי שזקוקים לשינוי נתונים פיזיים בגופם. בחלק מהמקרים, יתבצע הטיפול באמצעות חיבור אלקטרודות לגופו של המטופל. במקרים אחרים, יציגו חיישנים מסוג אחר את הנתונים על המסך.

למי מתאים הטיפול בביופידבק?

טיפול ביופידבק, מתאים לכל האוכלוסייה, לילדים, זקנים וצעירים. הטיפול מתאים גם לאוכלוסייה בריאה, וגם למטופלים עם לקויות. הטיפול ירגיע ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. הורים לילדים אוטיסטים, מספרים על שינוי גדול שחל בחייהם של הילדים, ועל מעבר לתפקוד נורמטיבי של בנם האוטיסט, לאחר סדרה של 15-20 טיפולים. הטיפול מתאים גם לאוכלוסייה עם בעיות פיזיולוגיות, כמו בעיה במערכת העיכול, שיתוק מוחין, אפילפסיה, ועוד.

מה נותן הטיפול לאוכלוסייה הבריאה?

מדוע שאוכלוסייה בריאה תפנה לטיפול ביופידבק? הטיפול ישפר את יכולת הריכוז והלמידה, ויביא לשיפור בהישגים. באמצעות הטיפול, ניתן ללמוד כיצד לבצע נשימה נכונה, ולראות את השפעת הנשימה הנכונה על המסך. תרגול נשימה בריאה והרגלים בריאים, טובים גם לאוכלוסייה בריאה שרוצה לשפר את איכות חייה.

כמה זמן נמשך הטיפול?

משך ממוצע של טיפול ביופידבק המביא תוצאות, הוא 10- 15 טיפולים. אי אפשר להרגיש שינוי בטיפול הראשון. בכל מפגש יורגש שיפור מסויים. בחלק הראשון של סדרת הטיפולים יכיר המטופל למטפל את מערכת הנתונים על גופו. בחלק השני של סדרת הטיפולים, ילמד המטפל את המטופל כלים שיסייעו למטופל לשפר את התפקוד של גופו. השינוי יורגש בסוף החלק השני של הטיפול. בכל מהלך מפגשי הטיפול, על המטופל לבצע תרגול בבית. תרגול זה יהיה תמיד בין מפגש למפגש.

Save