טיפים נגד ריח רע בפה

הסיטואציה היא כזאת: אתם פותחים את הפה ואנשים נרתעים, אולי אפילו מתרחקים ואולי זה רק בראש שלכם – אבל מריחות קשה להתחמק. ריח רע מהפה יוצר אי נוחות ולרוב מבשר גם על בעיה בין אם נסיגת חניכיים או דלקת כלשהי.
באשת הפה הינה תופעה נפוצה של ריח לא נעים מהפה. למעשה, כ-25% מכלל האוכלוסיה סובלים ממנה והיא גורמת למבוכה בקרב רבים.  ומי שמשתמש במסטיקים או תרסיסים למיניהם יגלה עד מהרה שמדובר בפתרונות זמניים בלבד, שנלחמים בסימפטום אבל לא במקור של הבעיה. אז מה יכולות להיות הסיבות של ריח רע מהפה וכיצד אפשר באמת להפסיק אותו? הבשורות הטובות – אפשר להפסיק לסבול.

סוד ההיגיינה
יש חשיבות רבה להיגיינת הפה כאשר חשוב מאוד לשמור על צחצוח קבוע של השיניים לאחר כל ארוחה ולהיעזר גם בחוט דנטלי באמצעותו ניתן להיפטר משאריות ופירורי מזון שנשארים במקומות שהמברשת מתקשה להגיע. כדאי במיוחד לצחצח את הלשון והסיבה לכך היא שחיידקים רבים מתמקמים בחלק העליון של הלשון וצבע לבן בלשון הוא סימן לכך שיש שם חיידקים. היגיינה לא רק נלחמת בריח הרע ומסייעת ליצירת הלבנת שיניים, היא גם מפחיתה את הסיכוי לדלקות חניכיים ולבעיות שיניים. חשוב לנקות כל מה שנכנס לפה, לרבות גשר, שיניים תותבות, סד למניעת חריקת שיניים או הידוק הפה. יש לשמור גם על ניקוי המברשת ולהחליפה כל מספר חודשים באחת חדשה.

שינויים באורח החיים
להרגלים וסגנון חיים השפעה על ריח רע מהפה. נתחיל מכך שעישון גורם לריח רע וכדאי מאוד להוריד את כמות העישון או להפסיק בכלל – הסיבה לכך היא שעישון פוגע בכלי הדם ובעיקר למחלות חניכיים. במקביל, יש להרבות בשתיית מים המונעים פה יבש. חוסר רוק הוא אחד הגורמים העיקריים להצטברות חיידקים. כמובן שיש גם תרופות שגורמות תופעת לוואי לריחות (במיוחד כאלה המצמצות את כמות הרוק ומייבשות את הפה) וכן פצעים וזיהומים שונים באזור הפה מדלקות בסינוסים ועד דלקת גרון – יש לטפל במחלה ולבדוק האם הריח נעלם עם ההחלמה.
יש לקחת בחשבון שבעיות כרוניות ובמיוחד בעיות מטבוליות עשויות לבוא לידי ביטוי בריח לא נעים וכן בעיות של חומציות בקיבה, ריפלוקס, חסימת מעיים וכדומה.
מבחינת המלצות תזונתיות, מומלץ להימנע מאכילת בצל, שום ומזון מתובל, לצמצם צריכת אלכוהול ולהרבות בסיבים תזונתיים, תפוחי עץ ומזונות שעוזרים לניקוי השיניים והפה. כך למשל, מזונות עשירים בויטמין C כמו לימונים ותפוזים מרעננים את הפה לאחר ארוחה וגרגור קליפות רימונים מיובשים שבושלו ולאחר מכן קוררו נחשבת לתרופת סבתא לטיפול בכיבים בפה שגם יכולים לגרום לריח.

עששת ומחלות חניכיים
הסיבה הנפוצה ביותר לריח רע מהפה היא עששת ודלקות בחניכיים במיוחד נסיגת חניכיים. דלקת חניכיים היא מחלת חניכיים שהתסמינים שלה יכולים לכלול אדמומיות, נפיחות החניכיים, דימום בעת הצחצוח. היא נגרמת לרוב מבעיות של היגיינה או מצבים בריאותיים כמו סוכרת ועם החמרת הדלקת היא יכולה לגרום לנסיגת חניכיים וכתוצאה מכך גם לאובדן שינים ולכן, יש לטפל בה בהקדם אצל רופא שיניים. דלקת יוצרת ריקבון בשיניים ולריקבון יש ריח – הסיבה העיקרית לריקבון היא אי תחזוקה של הפה כתוצאה מכך שפסולת של מזון נלכדת ב”כיסים” – הרווחים בין השיניים לחניכיים. החיידקים אוכלים את חלקיקי המזון וכתוצאה מכך נוצרות דלקות וריחות.

הכט סמייל בעלי מומחיות בטיפולי שיניים וחניכיים מניתוחי חניכיים דרך הלבנת ויישור שיניים ועד השתלות ובכל במרפאת בוטיק פרטית המתמחה באסתטיקה דנטלית. המרפאה משתמשת בטכנולוגיה מתקדמת, מכשור מצוין ויחס אישי.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *