נוירופידבק

נוירופידבק מוכר גם בשם נוירותרפיה או נוירוביופידבק. זהו בעצם סוג של ביופידבק שמודד את הפעילות המוחית בזמן אמת באמצעות EEG כלומר אלקטראנצפלוגרפיה וזאת על מנת לאמן וללמד את המטופל לשלוט על גלי המוח שלו. זאת על ידי מתן משוב = פידבק חיובי כאשר ישנה פעילות מוחית רצויה ופידבק שלילי כאשר סוג הפעילות אינה רצויה. איך זה בעצם עובד?

הטיפול ב – נוירופידבק הינו טיפול נפוץ אשר נעשה בו שימוש רב והוא מוכר מזה עשרות שנים בתחום הרפואי. אנחנו מוצאים את השיטה כמטפלת באופן יעיל באנשים החולים באפילפסיה, אנשים או ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז או היפר אקטיביות. אנחנו מוצאים את הטיפול כיעיל גם במקרים של הפרעות על הרצף האוטיסטי כמו תסמונת אספרגר. גם בבעיות של דיכאון וחרדה ניתן לטפל ולהשיג שיפור בעזרת הביופידבק. קיימים מחקרים רבים המעידים על שיפור גם לאנשים שסובלים מהתמכרויות שונות, ממיגרנות וכאבי ראש, נדודי שינה, פיברומיאלגיה, נזקים מוחים לאחר שבץ ועוד.

שיטת נוירוביופידבק גם לאוכלוסייה הבריאה

אנחנו מוצאים את יעילותם של הטיפולים באמצעות ביופידבק גם אצל אנשים בריאים הרוצים לשפר את היכולות שלהם במגוון תחומים. אם זה חיזוק היכולות האומנותיות כמו בתחומי המוסיקה, המשחק הריקוד וכדומה. גם שחקני כדורגל שקבלו מספר טיפולי ביופידבק שיכללו את יכולותיהם ושיפרו את הריכוז. שחקני גולף, טייסי קרב ועוד, החפצים לשפר יכולות יכולים אף הם להיעזר בשיטה כאשר בארצות הברית כבר נעשה שימוש נרחב בשיטה במגוון תחומים, הן רפואיים והן כלליים.

נוירוביופידבק – למי זה טוב?

שיטת הנוירופידבק נחשבת כבטוחה ויעילה במיוחד היות ומדובר בטיפול שהוא אינו פולשני והוא לא עושה כל שימוש בתרופות. על כן מסייעת השיטה עבור חולים אשר לא יכולים להיעזר בתרופות מסיבות שונות כמו תופעות לוואי קשות, או עמידות לתרופות וכדומה.

מגבלות של השיטה

אז נכון שמדובר בשיטה מעולה ומומלצת, אך כדי שמטפל יהיה רשאי להתחיל לעבוד בה עליו ללמוד בנוסף ללימודי הרפואה או הפסיכולוגיה גם את העולם הטיפולי שהוא מורכב ומסועף בפני עצמו. גם המטופל ייאלץ לשלם על הטיפול מחיר גבוה היות וחברות הביטוח הרפואיות אינן מכסות את הטיפולים הללו, ולרוב מדובר בסדרות ארוכות של טיפולים.

נוכל לסכם ולומר כי שיטת נוירוביופידבק פותח אפשרויות טיפול ומציע פתרונות למגוון רחב של בעיות אשר לא נמצא להם כל פתרון באופן אחר. במקרים רבים חש המטופל בהקלה של ממש ונהנה מאיכות חיים טובה הרבה יותר בעקבות כך.