אונקוגניקולוגיה

גידול נשי מצריך טיפול יסודי מקיף ומלווה, אונקוגניקולוגיה מספק שירות זה עד לריפוי המלא.

נוסחה מנצחת סרטן

תחומי רפואה רבים הינם תחומים המשלבים בתוכם שניים או יותר תחומי רפואה, השילוב ביניהם מאפשר גילוי , אבחון וטיפול מתואם בין האיברים המשפיעים לא אחת זה על זה. אונקוגנקולגיה הנו שילוב היוצר את נוסחת הריפוי לגידולים באברי הרבייה הנשיים. אונקוגניקולוגיה הינו תחום ברפואה המשלב אונקולוגיה וגינקולוגיה. כאשר האונקולוגיה מטפלת בגידולים ממאירים וגניקולוגיה הינו תחום העוסק באיברי הרבייה הנשיים. במקרה שנוצרת בעיה המורכבת משילוב בין אונקולוגיה לגניקולוגיה מטופלים על ידי רופא משותף לאונקוגניקולוגיה.

ליווי לאורך כל הדרך

באונקוגניקולוגיה בניגוד לתחומי רפואה אחרים רופא אחד מלווה את החולה במשך כל המחלה. משלב האבחון או אפילו החשש ועד לשלב הריפוי ואף לאחריו. כאשר הוא עוקב אחרי השינויים בגידולים ממליץ ומטפל בבעיות ועורך מעת לעת בדיקות לעקוב אחרי מצב המחלה.  הרופא מכיר את הדינמיקה של גוף האישה לאור ההיכרות הממושכת כך קל לו יותר להבחין בשינויים המתרחשים מעת לעת.

מחלה עם אופי

בעיות אונקוגניקלויות נושאות אופי תורשתי, כאשר מחלות רבות שאובחנו אצל החולה אובחנו בעבר גם אצל נשים ממשפחתה הקרובה כמו אימא סבתא או אחות. לכן יש נשים שהנקראות בקבוצות סיכון והן נבדקות מעת לעת על מנת לאבחן את המחלה עוד בשלב ההתפתחות שלה וכך למנוע ממאירות. מחלות המזוהות בשלב הפוליפ מוסרות בעזרת טיפול כירורגי קל קצר ועשויות להיות מצילות חיים במקרים רבים. יש מיקרים בהם יומלץ על כריתי רחם כדי להבטיח שהגידולים לא יתפתחו.

באונקוגניקולוגיה מטפלים טיפול משולב כמו בכל מחלה ממאירה, טיפול כימותרפי, הקרנות וכירורגיה טיפול ניתוחי. לפי סוג הגידול ואופיו על פי החלטת המומחים.

הרופאים האונקוגניקולוגים מטפלים בשלוש סוגי מטופלות:

  • נשים בקבוצות סיכון
  • נשים חולות סרטן
  • נשים מחלימות

כאשר הליווי המקצועי והנפשי מסייע בהחלמה ובהגנה על הבריאות. המחלקה המטפלת בכך מעסיקה מטפלים אשר תומכים בחולה ובני משפחתה, כך שההנחיה מועילה גם לעתיד, לתקופת השיקום. כאשר המחלה המעורפלת הופכת להיות מוכרת ברורה וגם בעלת יכולת ריפוי.

אילו סוגי מחלות סרטן שייכים לתחום של אונקוגניקולוגיה?

סרטן השד, סרטן השחלה, סרטן צוואר הרחם או כל סוג סרטן האופייני לאיברים הנשיים בכלל. סוגי סרטן אלו כאשר הם מטופלים על ידי מומחים משני התחומים עשויות להיות מטופלות תוך הבנה יסודית ומעמיקה המבטיחה שהרופא המלווה מכיר את המערכת וידע להבחין בכל שינוי בשלב ראשוני ולמגר לחלוטין.