כירורגיה גינקולוגית

כירורגיה גינקולוגית הינו תחום השייך לטיפול פולשני בתחום מערכת הרבייה של האישה.

פתרון פולשני

בעזרת טיפולי כירורגיה גינקולוגית ניתן להביא לפתרון בעיות שונות הקשורות לפוריות האישה או בבעיות שונות הקשורות ברחם או באגן הקטן.  בקטגוריה זו יש את הניתוחים הגניקולוגים, את הלפרוסקופיה ואת ההיסטרוסקופיה. שלושת הטיפולים הללו הינם טיפולים כירורגיים הנועדים לטיפול בבעיות שונות בתחום מערכת הרבייה הנשית. הצוות הרפואי מחליט על דרך הטיפול ולפי הנתונים שבידיו, סוג הבעיה וההיסטוריה הרפואית של החולה אלו יסייעו להם בהחלטה על סוג הטיפול והתאמתו לפציינטית.

כירורגיה גינקולוגית בעזרת לפרוסקופיה

כיום הרבה מהטיפולים בתחום הכירורגיה הגניקולוגית יתבצעו בעזרת לפרוסקופיה. שזהו טיפול פולשני זעיר, המתבצע על ידי חתך קטן בטבור דרכו מוחדרת מצלמה זעירה ועוד מכשיר אחד או שניים בעזרת המצלמה המנתחים רואים את האזור וכך הם מונחים ומטפלים בבעיה בעזרת החתך הזעיר. טיפול זה הינו טיפול מועדף בשל העובדה שההתאוששות ממנו היא קצרה והאשפוז הינו אשפוז קצר.

היסטרוסקופיה

יש בעיות בעיקר בתחום הפריון המטופלות בעזרת היסטרוסקופיה, טיפול זה מבוצע על ידי החדרת צינור דרך הנרתיק לתוך חלל הרחם, כך ניתן לגשת ביתר קלות וללא כל חתך אל תוך הרחם ולבצע את הטיפול, בעזרת ההיסטרוסקופיה מבצעים גרידות, מאבחנים את תקינות חלל הרחם והחצוצרות ומסירים גידולים ופוליפים. הטיפול הינו טיפול ללא כל חתך ולכן הוא מועדף בעיקר בשנות הפריון.

ניתוח

ניתוח הינו ניתוח דרך חתך בטני, זהו הניתוח המבוצע בעזרת חיתוך הבטן כך ניתן לטפל בקלות בבעיה, אך טיפול זה מצריך אשפוז ארוך יותר מאשר בלפרוסקופיה וההיסטרוסקופיה וכן תקופת ההחלמה הינה יותר ממושכת. ניתוחים אלו מתבצעים גם בניתוחי לידה, אלו ניתוחים מורכבים פחות עם התאוששות ארוכה. הם דורשים פחות מיומנות בביצועם מאשר הלפרוסקופיה וההיסטרוסקופיה  – שני הטיפולים הכירורגים האחרים.

בעיה ופתרון

בין הבעיות המטופלות כיום בכירורגיה הגניקולוגית הם, כריתת ציסטות שחלתיות, כריתת רחם, הפרדת הידבקויות, הסרת פוליפים, גרידה, אנדומטריוזיס, שיקום רצפת האגן ועוד בעיות בתחום הגניקולוגי.

סיכום טיפול

שלושת דרכי הטיפול העיקריות בתחום הכירורגיה הגניקולוגית הינם הלפרוסקופיה ההיסטרוסקופיה וניתוח בטני, כאשר המומחים יעדיפו לבחור בשני האופנים הראשונים אותם יבצע מנתח מיומן. זאת בשל העבודה שמדובר בטיפול עדין ותחת מצלמה. ניתוח  בטני הינו פחות רצוי זאת בשל האשפוז וההחלמה הממושכים, יש מיקרים בהם לא תהיה אפשרות אחרת בשל ההיסטוריה הרפואית או אופי הבעיה ואז יערך ניתוח בטני רגיל. למרות חסרונותיו.