מחלות רחם

ישנם רופאים ציניקנים הטוענים כי הרחם נועד לגדל ילדים וגידולים. האמירה לא נשמעת טוב אך המציאות בשטח היא כי אכן נשים רבות מאבדות את הרחם בעקבות מחלות רחם שונות כמו שרירנים או גידולים.

נשים רבות סובלות מהתפתחות של מחלות רחם שונות המובילות לרוב לכריתה מלאה של הרחם. מפליא שזהו הפתרון הכמעט בלעדי המומלץ לנשים הסובלות, היות ובעולם המתפתח של היום, מצופה שכבר יהיו פתרונות טובים ומוצלחים יותר, אך כנראה זה מה שהרפואה כיום יודעת לעשות ואת זה היא מציעה.

מחלות רחם נפוצות

סרטן השחלות – סרטן השחלות הינו סוג של סרטן אלים ואכזרי במיוחד. המחלה בראשית דרכה מתפתחת ללא שהאישה תחוש כלל בדבר משך תקופה ארוכה. בדרך כלל כאשר מאבחנים את המחלה היא נמצאת בשלב מתקדם כאשר ניתן אמנם להאריך את חיי החולה ואף להקטין את שיעורי התמותה. הטיפול המונע עשוי להיות כריתת השחלות לנשים הנמצאות בסיכון וכאשר המחלה כבר שם, יוכלו להועיל הטיפולים הכימותרפיים.

מיומה | שרירן  – כמעט אצל כל אישה חמישית מתפתח שרירן ברחם. מדובר בגידול שפיר שאינו ממאיר. השרירן נוצר בדרך כלל מהתעבות ומהתפתחות של רקמה רגילה. כלומר הוא נוצר מהשריר של הרחם והוא יוצר גוש אחד או יותר בתוך דפנות הרחם. לא תמיד תחוש האישה בשרירן המתפתח ברחמה אך אצל חלק גדול מהנשים יופיע דימום וסתי מוגבר שעלול אף לגרום לאנמיה כתוצאה מאיבוד כמות רבה של דם. התופעה אף עשויה לגרום ללחץ מוגבר על שלפוחית השתן, לחץ על פי הטבעת, תחושה של כובד באזור הבטן התחתונה ועוד. השרירן שהוא כאמור גידול שפיר עלול במקרים נדירים להפוך לגידול ממאיר.

כדי לאבחן הימצאות של שרירן ברחם, די בבדיקה תוך רחמית של רופא גניקולוג על מנת לאבחן את השרירן ולעיתים יבקש הרופא לבצע בירור נוסף באמצעות בדיקת אולטרסאונד.

הטיפול בשרירן תלוי בגודל של השרירן ובקצב הגידול שלו. במקרים רבים לא יהיה כל צורך בהתערבות אך במקרים שהשרירן גורם לכאבים או לאנמיה יומלץ על הסרתו.

אנדומיטריוזיס – מחלה שמקורה בתאי הרירית של הרחם וכתוצאה ממנה מתפשטת הרירית לרקמות שונות שם היא לא אמורה כלל להימצא. מחלה זו גורמת לתופעות שונות ובעיקר לכאבים קשים בזמן המחזור. הטיפול, לרוב יהיה באמצעות משככי כאבים.

מחלות רחם הינן תופעות נפוצות ובמיוחד אצל נשים בגילאי חמישים ומעלה אך הן יכולות לצוץ גם אצל נשים צעירות יותר.

חשוב להקפיד על בדיקות תקופתיות על מנת לאבחן הכי מוקדם שאפשר את הבעיה ולטפל בה בהתאם.

Save